Wideo_Instytut #1: Our Band Could Be Your Life

2007-07-20 12:41:33

Wideo_Instytut to cykl projekcji filmów dokumentalnych, teledysków, video bootlegów, a nawet pełnometrażowych filmów fabularnych poświęconych szerokopojętej muzyce alternatywnej i kulturze DIY.

Wideo_Instytut #1 dedykowany jest osobie Matta Davisa(1976-2003).

Wideo_Instytut #1

Fugazi "Instrument", reż. Jem Cohen, rok produkcji: 1999, czas trwania: 115 minut
Istniejąca od 1987 roku waszyngtońska formacja Fugazi stanowi wręcz podręcznikowy przykład etosu DIY. Grupa tworzona przez Iana MacKaye'a (niegdyś Teen Idles, Minor Threat, Embrace), Joe Lally'ego, Guy'a Piciotto oraz Brendana Canty'ego (dwaj ostatni w latach 80-tych grali w formacji Rites of Spring, uznawanej za pierwszą grupę emo-hardcore'ową) dorobiła się statusu kultowej, mimo niezłomnego pozostawania poza mainstreamowym układem. Fugazi to nieposkromiona post-hardcore'owa energia i niepozostawiające złudzeń zaangażowane teksty, muzyka tworzona z niesamowitą pasją, i choć zabrzmi to przesadnie pompatycznie, z absolutną szczerością i uczciwością wobec odbiorcy. Film Jema Cohena pt.: „Instrument” dokumentuje pierwsze 10 lat działalności Fugazi. Cohen przez lata podróżował z grupą, rejestrował koncerty, pracę w studiu nagraniowym i sali prób, przeprowadzał rozmowy, jak również archiwizował najróżniejsze telewizyjne reportaże i wywiady związane z waszyngtońskim kwartetem. Efekt jego pracy to bezcenne świadectwo geniuszu i nonkonformistycznej postawy jednej z najbardziej wpływowych kapel w historii rocka.

Sonic Youth "Silver Rockets/Kool Things: 20 Years of Sonic Youth", reż. Christoph Dreher, rok produkcji: 2003, czas trwania: 54 minuty
Przedstawianie tej kapeli byłoby nietaktem, zatem jedynie parę zdań o filmie. 54-minutowy dokument Christopha Drehera to, co prawda odrobinę przykrótki (biorąc pod uwagę fakt, że dotyczy kapeli niesamowicie płodnej twórczo), aczkolwiek bardzo wciągający przekrój przez 20 lat działalności Sonic Youth. Reżyser skompilował w jeden, utrzymany w stylu reportaży rodem z MTV (co akurat w tym przypadku nie jest zarzutem) film, kilkadziesiąt nagrań video z koncertów, fragmentów teledysków, wypowiedzi zarówno samych muzyków Sonic Youth, jak i ich fanów i znajomych (w filmie pojawiają się m.in. Glenn Branca, Blixa Bargeld...). Jest to raczej „Sonic Youth dla początkujących”, chociaż z pewnością nawet wielcy fani tej grupy będą usatysfakcjonowani.

Ten Grand "Live, San Diego, Che Cafe, 24/01/2003", czas trwania: 27 minut
Nieodżałowana formacja Ten Grand (niegdyś The Vidablue) działała w latach 1998-2003. Grupa wydała 3 kapitalne, pełne upiornej, emo-hardcore'owej ekspresji albumy, zagrała setki koncertów (w tym dwa w Polsce) na zawsze zapisując się wielkimi zgłoskami w historii muzyki niezależnej. Karierę Ten Grand zakończyła tragiczna, nagła śmierć gitarzysty i wokalisty Matt'a Davisa. W cyklu Wideo_Instytut zostanie zaprezentowany 321 z kolei koncert Ten Grand zagrany w styczniu 2003 roku w istniejącym od 1980 roku squocie Che Cafe w San Diego. Porcja energetycznego, dzikiego emo-hc na najwyższym poziomie.

Filmy wyświetlane będą w wersjach oryginalnych. 20.07.2007, godzina 20:00, Jazzga, wstęp wolny.