Wideo_Instytut #2

2007-07-25 10:23:55

Wideo_Instytut to cykl projekcji filmów dokumentalnych, teledysków, video bootlegów, a nawet pełnometrażowych filmów fabularnych poświęconych szeroko pojętej muzyce alternatywnej i kulturze DIY.

Sun Ra "Space is the place", reż. John Cohey, rok produkcji: 1974, czas trwania: 82 minuty
Nazywał siebie "Panem tajemniczym", twierdził, że pochodzi z Saturna. Sun Ra – wielki wizjoner i dziwak, lider słynnej Arkestry, otoczony niemalże boskim kultem, jeden z najbardziej wpływowych jazzmanów wszech czasów. Podobne konstatacje można by mnożyć w nieskończoność.
Utrzymany w stylistyce tandetnego science-fiction oraz blaxploitation (gatunek filmowy skierowany do miejskiej społeczności afroamerykańskiej; nazwa powstała z połączenia wyrazów "black" i "exploitation") film Johna Cohey'a prezentuje intergalaktyczną odyseję Sun Ra, który przybywa na ziemię swoim napędzanym muzyką statkiem kosmicznym celem ratowania przyszłości czarnej rasy. Abstrakcyjna scenografia, tajemnicza fabuła i przede wszystkim magiczna muzyka (w filmie kilkukrotnie pojawia się Sun Ra Arkestra) – oto "Space is the place".

Wideoinstytut #2 - plakat

John Coltrane Quintet "Live in Baden Baden, 24.11.1961", czas trwania: 29 minut
Fragment fenomenalnego występu kwintetu Johna Coltrane z 1961 roku (jeszcze przed wydaniem najważniejszych albumów: "Love Supreme", "Ascension", "OM"). Mistrz otoczony był godnym siebie towarzystwem. Na saksofonie i flecie wspomaga go sam Eric Dolphy, na pianinie McCoy Tyner, na kontrabasie Reggie Workman, bębni zaś Elvis Jones. Usłyszymy m.in. "My favorite thing" czy "Everytime We Say Goodbye".

Fela Kuti "Music is the weapon", reż.: Jean-Jacques Flori, Stephane Tchalgadjieff, rok produkcji: 1982, czas trwania: 52 minuty
Multiinstrumentalista, ojciec afrobeatu, a nawet polityk i niedoszły prezydent Nigerii – Fela Anikulapo Kuti. Postać niezwykle barwna, ale też wciąż niepoznana i nierozumiana. Jego dyskografia liczy ponad 70 albumów, na których afrykański jazz ściera się z funkiem i korzenną muzyką etniczną. Dokument "Music is the weapon" zawiera wywiad z głównym bohaterem, jak również obszerne fragmenty koncertów mistrza.

27 lipca 2007, godzina 21:00, Jazzga, wstęp wolny.