Wideo_Instytut #3: Beautiful Losers – Post Scriptum

2007-09-04 10:41:10

Inspirację dla trzeciej edycji cyklu wideo_instytut stanowi niedawno zamknięta wystawa "Beautiful Losers: Contemporary Art and Street Culture" jaka była prezentowana w Muzeum Sztuki.

Wideo_Instytut #3 dedykowany jest wszystkim pięknym straceńcom, o których zapomniała historia.

"American Hardcore. The history of american punk rock 1980-1986.", reż. Paul Rachman, rok produkcji: 2006, czas trwania: 100 minut
Powstały z inspiracji książką "American Hardcore: A tribal history" Stevena Blusha film Paula Rachmanna dokumentuje okres od narodzin do schyłku pierwszej fali hardcore’u. Autor prowadzi nas poprzez najważniejsze punk rockowe ośrodki początku lat 80-tych – Los Angeles, Waszyngton, Boston, Nowy Jork, prezentuje dziesiątki wywiadów i fragmentów koncertów. A wszystko celem ukazania fenomenu, opartego na idei DIY, amerykańskiego hardcore'u będącego odpowiedzią na republikańskie rządy Ronalda Reagana, upadek etosu punkowego i nihilistyczne tendencje dominujące wśród młodzieży. Pozycja obowiązkowa dla każdego entuzjasty punk rocka. Więcej na stronie: www.sonyclassics.com/americanhardcore

Plakat Wideo_Instytut #3: Beautiful Losers – Post Scriptum

"Decline of the western civilization", reż. Penelope Spheeris, rok produkcji: 1981, czas trwania: 100 minut
Tego filmu nie wolno przegapić. Jego premiera kinowa wywołała lawinę zamieszek ulicznych sprowokowanych przez punków. Ich skala była tak ogromna, że szef policji z Los Angeles poprosił o zaniechanie dalszych projekcji. Film Penelope Spheeris jest próbą uchwycenia arcyciekawego zjawiska jakim bez wątpienia była eksplodująca na przełomie lat 70-tych i 80-tych kalifornijska scena hardcore-punkowa. Oprócz wywiadów z muzykami takich grup jak X, Circle Jerks, Black Flag, Spheeris przeprowadziła również dziesiątki rozmów z punkową publicznością, co jest bez wątpienia sporym atutem "Upadku zachodniej cywilizacji". Film wyświetlany będzie w wersji z polskimi napisami.

Minor Threat, live Washington DC, 9:30 Club, 23 czerwca 1983, czas trwania: 38 minut
Dowodzona przez Iana Mackaye'a (później w Egg Hunt, Embrace, Skewbald i przede wszystkim w Fugazi) grupa Minor Threat, postrzegana jest przede wszystkim przez pryzmat wymyślonej przez zespół ideologii straight edge, która krótko ujmując, opiera się na wyrzeczeniu się wszelkich używek (jak śpiewa Mackaye w kawałku "Out of step": "Don't smoke, Don't drink, Don't fuck. At least I can fucking think"). Ale ta sztandarowa hardcore'owa formacja zasłynęła przede wszystkim doskonałym warsztatem i kapitalnymi, energetycznymi koncertami. Jeden z nich zobaczymy na zakończenie trzeciej edycji wideo_instytutu. 38 minut, 17 utworów, wśród nich m.in. "Straight edge", "In my eyes", "Screaming at a wall" i "Seein' red". Lyle Preslar – gitara, Jeff Nelson – perkusja, Brian Baker – bas, Ian Mackaye – wokal. Esencja Minor Threat.

13 września 2007, godzina 20:00, Łódź, klub Jazzga, wstęp wolny.

Poprzednie edycje Wideo_Instytutu: Wideo_Instytut #1: Our Band Could Be Your Life, Wideo_Instytut #2.

www.myspace.com/wideo_instytut