Wideo_Instytut #4: New York, New York

2007-10-03 13:44:45

I proszę, szykuje się czwarta edycja Wideo Instytutu (#1, #2, #3). Tym razem przez blisko 3 godziny Adam B. będzie prezentować nam alternatywne klimaty nowojorskich klubów oraz kapele związane z tą amerykańską metropolią.

"Velvet Underground and Nico", reż. Andy Warhol, rok produkcji: 1966, czas trwania: 66 minut
Kręcona z ręki przez Andego Warhola próba legendarnej nowojorskiej formacji to wzorcowy przykład expanded cinema, nurtu, w którym eksperymenty ze światłem, dźwiękiem, promieniami gamma służyły eksplorowaniu rzeczywistości. Efekt końcowy przeznaczony był do stworzenia wizualizacji podczas imprezy – Exploding Plastic Inevitable. Velvet Underground występuje w składzie: Nico, Maureen Tucker, John Cale, Lou Reed, Sterling Morrison.

Plakat Wideo_Instytut #4: New York, New York

"CBGB: Punk from the bowery", rok produkcji: 2003, czas trwania: 97 minut
13 października minie rok od zamknięcia legendarnego nowojorskiego klubu CBGB. To tutaj debiutowali Ramonesi czy Television, a najgorętsze koncerty dawali m.in. Bad Brains, Dead Kennedys (i jeszcze jakieś 1000 kapel). Dokument "CBGB: Punk from the bowery" zawiera kilkanaście fragmentów koncertów z legendarnego klubu (m.in. Agnostic Front, Cro-Mags, The Vibrators) oraz półgodzinną przechadzkę po klubie z przewodnikiem – właścicielem CBGB – Hilly'm Kristalem.

Electric Masada, live Nancy 2003, czas trwania: 55 minut
55 minut niezwykle intensywnego występu Electric Masady z festiwalu Nancy Jazz Pulsation z 2003 roku. Free jazz, fusion, a niekiedy nawet potężny noise, czyli to co Adam kocha najbardziej. Grupa wystąpi w składzie: John Zorn – saksofon altowy, Marc Ribot – gitara, Jamie Saft – klawisze, Trevor Dunn – gitara basowa, Kenny Wollesen – perkusja, Cyro Baptista – instrumenty.

Pokaz rozpocznie się 11 października o godzinie 20:00 w klubie Jazzga, wstęp jak zawsze wolny.

www.myspace.com/wideo_instytut