Wideo_Instytut #5: (post)industrial nacht

2007-11-12 10:13:03

Po klimatach nowojorskich (Wideo_Instytut #4: New York, New York) przyszła pora na tematykę bliższą łódzkim ulicom - postindustrial.

Plakat Wideo_Instytut #5: (post)industrial nacht

Einstürzende Neubauten "Halber Mensch.", reż. Sogo Ishii, rok produkcji: 1986, czas trwania: 57 minut
Przed nami pierwszy i zarazem najsłynniejszy materiał wideo niemieckich mistrzów industrialu. Halber Mensch zarejestrowano podczas podróży Einstuerzende Neubauten do Japonii w 1985 roku. W filmie oprócz fragmentów "zwykłych" koncertów zobaczyć będzie można także sceny z występu formacji w opuszczonej fabryce. Neubauteni wykonują utwory z płyt "Drawings of Patient O.T." oraz "Halber Mensch".

"Death in June – Behind the mask", reż. Darryl Hell, rok produkcji: 2005, czas trwania: 70 minut
Przeplatany fragmentami muzycznymi wywiad - rzeka z Douglasem Pearcem, spiritus movens jednej z najważniejszych postindustrialnych formacji – Death in June. Występujący przez większość filmu w masce Douglas P opowiada szczegółowo o swoim życiu, ideologicznym podłożu twórczości DIJ oraz kontrowersjach z nim związanych. Dodatkową zaletą dokumentu Darryla Hell'a jest naturalna scenografia w jakiej przeprowadzono wywiad - zimne, brudne podziemia jednego z nowojorskich wieżowców.

Coil, "Live in Moscow", 15.09.2001, czas trwania: 55 minut Na zakończenie piątej edycji Wideo_Instytutu obejrzymy zapis fenomenalnego koncertu grupy Coil, jaki odbył się 15 września 2001 roku w moskiewskim klubie DK Gorbunova. Ten występ to nie tylko 7 utworów (m.in. "Amethyst Deceivers" i "Constant Shallowness leads to evil"), ale też niecodzienna, "paranoiczna" oprawa wizualna. Podczas koncertu Coil wystąpił w składzie: John Balance, Peter Christopherson, Tim Lewis (znany lepiej jako Thighpaulsandra), Tom Edwards. Ciężko będzie zasnąć po tym video-bootlegu.

Pokaz rozpocznie się 14 listopada o godzinie 20:00 w klubie Jazzga, wstęp (zwyczajowo już) wolny.

www.myspace.com/wideo_instytut